Tutvustus

Oma 150-aastase ajalooga on Vanemuise teater Eesti esimene emakeelne teater, mille asutamine 1870. aastal märgib ühtlasi ka rahvusteatri sündi. Saanud oma nime Põhjala pärimuskultuurist, kosmilisest munast sündinud lugude vestja, maagilise häälega loitsude ja luule jumala järgi, on Vanemuise teater ajast-aega olnud Eesti kultuuri süda, selle traditsioonide hoidja ja kandja, kuid ka teatriuuenduste käivitaja.  Siit on oma jälje teatriajalukku kõndinud mitmed legendaarsed tegijad: Lydia Koidula, Karl Menning, Eduard Tubin, Kaarel Ird, Ida Urbel, Ülo Vilimaa, Mati Unt, Jaan Tooming, Evald Hermaküla ja paljud teised.

Vanemuine on Eesti ainus kolmežanriteater, mille repertuaar ühendab endas nii sõna-, muusika- kui tantsulavastusi.  Aastas tuuakse lavale kuni viisteist uut lavastust, mille hulgas on eesti omanäidendeid, maailmaklassikat, klassikalise ja kaasaegse tantsu lavastusi, nüüdisdraama paremikku,  kontsertlavastusi, haridusprogramme, suveprojekte ja väikelastelavastusi.

Vanemuise teatri loomingulised juhid hooajal 2019/20 on: balletijuht Mare Tommingas, muusikajuht Paul Mägi, draamajuht Tiit Palu. Alates 1. augustist 2019 on teatrijuhiks  Kristiina Alliksaar.

Meie neljas püsimängupaigas – pool sajandit tagasi valminud suures majas, art nouveau stiilis väikses majas, black-box tüüpi Sadamateatris ning Mänguasjamuuseumis paiknevas Teatri Kodus – mängitavas jooksvas repertuaaris on korraga ca 50 lavastust ning neid külastavate inimeste arv ulatub pea 200 000-ni. Lisaks etendame põnevates nn leitud paikades ka suvelavastusi, korraldame koostöös Vanemuise Kontserdimajaga iga-aastaseid aastalõpuballe ning anname Kassitoome orus sümfooniaorkestri suvekontserte.

Vanemuise teater, kus täna töötab ligi 400 inimest, on oma värvika ja väärika ajalooga ning ainulaadse repertuaariga ikka olnud oluline kultuuritähis, mõtteloo edasikandja ning suunanäitaja, aga ka – suurustlemata – hea eesti teatri kants.  Vanemuine on suurte lugude, tunnete ning inimeste teater.

Hooaeg 2019/2020 on Vanemuise teatrile (ja kogu Eesti teatrile) juba 150. ehk juubelihooaeg. Sel erilisel aastal mängime mitmeid värskeid algupärandeid: teatrisaagat „W“, balletti „Lageda laulud“, ooperit „Põrgupõhja uus Vanapagan“, kui nimetada vaid mõnda. Oleme uhked oma hittlavastuste üle (muusikal „Ooperifantoom“, ballett-farss „Don Juan“ ja ooper „Carmen“), mis publiku rõõmuks juubelihooajal taas mängukavasse naasevad. Lisaks tervitame oma külalisi mitmel eriüritusel ning ootame kõiki oma sõpru lähedalt ja kaugelt teatri juubelipidustustele 2020. aasta mais.

Info:

+372 7 440 100

E-post

Veebiaadress

Vanemuise 6, 51003 Tartu

Veel teatreid

 • Tallinna Linnateater (58)

  Kui Tallinna Linnateater, algse nimega Eesti Riiklik Noorsooteater 1965. aastal loodi, valiti avalavastuseks kõneka pealkirjaga näitemäng „Otsustage meie üle, inimesed!“. ... loe edasi »
 • Eesti Draamateater (103)

  Draamateater kasvas välja koolist. Aastal 1920 alustas tegevust Eesti esimene teatrikool, Paul Sepa erastuudio. Selle baasil tekkinud Draamastuudio esimese lennu ... loe edasi »
 • Eesti Noorsooteater (72)

  Eesti Noorsooteater on noore vaataja teater, mis kujundab noore inimese kultuuriruumi, avardab tema tajusid, peegeldab tema maailmatunnetust, aitab tundma õppida ... loe edasi »
 • Tammsaare Teater (77)

  Tammsaare Teater on üks väiketeater Tallinnas, millest mõned inimesed pole kuulnud, aga teadjamad teatrikülastajad on ja nii mitmedki on meie ... loe edasi »
 • MUDI ()

  MUDI on teater, mis on avatud kõigile inimestele, kellele kunst, loovus ja eneseväljendus on olulised. Meie eesmärk on luua terviklikke ... loe edasi »
 • Eesti Tantsuagentuur (25)

  Eesti Tantsuagentuur (E.T.A.) asutati 1998. aastal noorte koreograafide ja tantsijate eestvedamisel Eesti tantsuelu koordineerimiseks ja arendamiseks, loome- ning töövõimaluste pakkumiseks ... loe edasi »

Tere tulemast!

Eesti Lavastuste Andmebaas
ootab Sind oma teatrielamusi jagama.