Sisu tutvustus

Vene Teatri lavastus kõige kuulsama ja enim tõlgitud eesti kirjaniku Jaan Krossi romaani “Keisri hull” ainetel. Näidendi autoriks on Vjatšeslav Durnenkov.

Jaan Kross alustas loometeed poeedina, kuid saavutas kuulsuse ajalooliste romaanide autorina. Ta nomineeriti korduvalt Nobeli preemiale ja on võitnud muuhulgas Balti Assamblee kirjanduspreemia (1999).

Romaani peategelane, seesama keisri hull, on tõsieluline isik, polkovnik Timotheus von Bock, kes võttis osa Napoleoni vastastest sõdadest. Teenistusest lahkumise järel julges ta saata tsaar Aleksander I-le Venemaa konstitutsiooni projekti, milles kritiseeris teravalt autokraatlikku valitsuskorda ja pärisorjust. See tõi kaasa kümneaastase vangistuse Schlüsselburgi kindluses. Kas tegemist oli hullumeelse romantikuga, kes oli kinni jäänud Don Quijote aegadesse, või hoopis mehega, kes oli oma ajast ees?

Lavastuses on kaks võrdväärse kaalukusega kangelast: Timotheus, „hull“, ja tsaar Aleksandr I, tema noorusaegade sõber. Lavastuse põhitähelepanu on koondunud võimu temaatikale. Kuidas see mõjutab inimest, kuidas see muudab tema ideaale, kuidas see koormab inimest ja kuidas see hävitab ta. Kas on võimalik jääda truuks oma ideaalidele, muuta need oma elu reegliteks, riskimata hulluks tembeldamise ja vabaduse kaotamisega?

Näidendi lavastajaks on tuntud näitleja ja lavastaja Julia Aug. Tema käe all on Eestis valminud lavastused “Minu Eesti vanaema” (R.A.A.A.M. ja Vaba Lava) ja “Venelased, nad on nii …” (Uus Teater). Venemaalt lahkumise järel 2022. aastal sai temast Vaba Lava projektijuht Narvas, kus ta on läbi viinud mitmeid huvitavaid loomeprojekte.

Autorid

Jaan Kross (87)

19.02.1920-27.12.2007

Tallinn

Vaata edasi...

 

Veel lavastusi

Tere tulemast!

Eesti Lavastuste Andmebaas
ootab Sind oma teatrielamusi jagama.