Sisu tutvustus
Renate Keerd on vabakutseline koreograaf ja lavastaja, kes on oma lavastusi esitanud paljudel teatri- ja tantsufestivalidel Euroopas, Skandinaavias, Aasias ja Baltimaades. Aastatel 2003 ja 2008 on Renate pälvinud Eesti sõltumatu tantsuauhinna Philip Morris Eesti kui Aasta Läbilööja ja Aasta Tegija. 2006. aastal asutas Dreek Stuudio ja 2012. aastal oma füüsilise teatri trupi Kompanii Nii.
Kompanii Nii on füüsilise teatri trupp, millel on oma kindel põhituumik, kuid millele etenduseti võivad lisanduda ka külalisesitajad. Trupi kunstiline juht ja lavastaja on Renate Valme, koosseisulised liikmed on Liisa Tetsmann, Taavi Rei, Maarja Roolaht ja Gerda-Anette Allikas. Kompanii Nii avalavastus “PUNG” esietendus 14. novembril 2012 Tallinnas, ühtlasi valiti lavastus ka Eesti kaasaegse tantsu platvormi “Uus tants 2013″ põhiprogrammi ja Eesti teatri festivali Draama 2013 kõrvalprogrammi “Särts”. Samuti oli “PUNG” Eesti teatriauhindade nominent parima tanstulavastuse kategoorias 2013. aastal.
Andres Maimik / Eesti Ekspress: Peab olema ettevaatlik – Renate võib oma raudhambad teile kintsu lüüa. Olgu pealegi, mitte otseselt. Näitlejad laval küll hammustavad, rebivad, limpsivad ja lutsutavad üksteist, aga vaataja saab tajude tasandil samamoodi vatti. Kuni lõpuni välja, kui ta on sunnitud ennast tooli sisse litsuma, et mitte saada piki pead helikopteri propellerina läbi õhu vihiseva mikrofoniga. Me kõik oleme ohustatud! Aga see oht ei ole ebameeldiv, see on vaid osa suurest mängust. Nagu väikesed lapsed, kes luuravad pimedas toas kolli – “Ai, appi, ära tee! Ära tee palun, appi! Aga tee veel natuke. Tee siit ka! Ja siit ka!” Puhas mõnu, ei mingit kahtlust.
Iiris Viirpalu / Müürileht: Lavastuse „PURE MIND” kohta ütles lavastaja ise ainult seda, et vaatama oodatakse puremisele ja puhastusele avatud inimesi. Lavaotsi kokkutõmbava tule valguses võiks iga saalisistuja läbi valgustada oma eelarvamused ning astuda pärast etenduse lõppu tänavale ja maailma ootusteta. Vahelduseks ideeta, kuidas peab ja kuidas on comme il faut, et lasta ümbritseval kirjususel end puhtaks pureda ning võib-olla endaltki mask eest rebida.
Alvar Loog / Sirp: Renate Keerdi „PURE MIND”, kompromissitu take no prisoners tüüpi kunstiteos, mis tulistab salve publikusse pidemeni tühjaks. Keerdi mänguliselt provokatiivne lavastus hülgab suurema osa teatriga seonduvatest konventsionaalsetest tähendusloome mehhanismidest ja laiatarbe tähendussisudest ning – mis on eriti tänu- ja tähelepanuväärne – kaotab vähimagi sideme kirjanduse ning kirjanduslikkusega, mis on olnud sajandeid traditsiooniliselt igasuguse teatriteo ainumõeldavaks vundamendiks. Selline lavastus kaunistaks ja rikastaks iga teatri- ning (miks mitte ka) rokifestivali.
Mele Pesti / Eesti Päevaleht: „PURE MIND” veeretas lavale puhta mängu, sukeldus häbitult värvilisse alateadvusse ja lubas vaatajal enda omas sobrada, ei kartnud sensuaalsustki. Seksistlik vahemärkus: kui Eesti teatri refrääni kuulub ohtralt üheülbalisi objektistatud naiste rolle, siis siin olid ilusad noored mehed naistega võrdselt vabaks lastud.
Minski “2nd Theatre Youth Forum” teatrifestivali peapreemia laureaat.
2017. aastal mängiti lavastust Tšehhovi nimelisel teatrifestivali Moskvas.
Renate Keerd on 2019. aasta Kuldse Maski preemiate nominent.
Kostüümide õmblemine: Epp Peedumäe ja Salong Manna Couture
Autor
Renate Keerd (45)
29.12.1978
Pärnu
Renate Keerd (2004–14 Valme; 29. XI 1978 Pärnu), lavastaja, koreograaf, etenduskunstnik. Eesti Teatriliidu (2012) ja Eesti Lavastajate Liidu liige (2017). Lõpetas 2002 Tartu Ülikooli Viljandi…