Sisu tutvustus

Lavastaja, kunstnik ja muusikaline kujundaja Hendrik Toompere: Tom Sawyer ja Huck Finn vabastavad neegerorja Jimi. Kuigi ta on ammu vabaks lastud. Mark Twain ja Andrus Kivirähk ja mina oleme pidand seda teemat oluliseks.

Miks me seda lugu teeme?

Neeger ei sõna ega etümoloogilise tähendusena ei vaja päästmist ega vabastamist, sest mustanahalisi pole jumal ahistanudki. Neegri all võib mõelda ka teisi ahistatuid. Kuigi meie neeger on mees, võib ta olla ka mingil hetkel naine, tsiklimees, õrn luuletaja, homo, moslem ja kristlaste kuninga Martin Luther Kingi sugulane. See on meie endi poolt välja mõeldud olukord. Selle on välja mõelnud inimesed, kes tahavad nende üle võimu saavutada.

Võimulolijad aga kaotavad alati orientatsiooni. Võimul olles peab langetama otsuseid, mis on alati õiged. Siis kaobki eristus tõe ja vale vahel. Nalja saab. Nalja aga ei mõisteta. See on lugu kõikidele inimestele lohutuseks, kes kas kuuluvad ühiskonna poolt ahistatud vähemustesse või võitlevad nende eest. Kõikidele šovinistlike rünnakute ohvritele. Enne avalikkusesse tõusmist pole me neid probleeme muidugi märganud. Nende hulka kuuluvad viimastel andmetel mustanahalised, homoseksualistid, perekonna väärtuste eest võitlejad, loomakaitsjad, eesti mehed ja eesti naised. Igaüks meist ilmselt.

Seega meie neeger pole mitte mustanahaline, keda tema näovärvi pärast ahistatakse, vaid ta kannab endas kõiki neid arhetüüpilisi ohusaarekesi. Nii, et ta on nii mees, naine, homo, juut, moslem kui kõikvõimalikult päästmist ootav kreatuur. Normaalne maailm aga Sawyeri kui suure lavastaja huumorimeelt ei mõista ja kihutab talle haavlid kannikatesse. Valitsejad ongi suhteliselt primitiivse mõtlemisega. Kahemõõtmeline maailm on nende jaoks juba suur saavutus.

Tegemist on aga loomulikult puhtakujulise meelelahutusega, põhimõtteliselt koguperetükiga, sest akadeemilist analüüsi – miks miski asi tekib ja aset leiab, teater ei saa näidata, sest teatri luup on nii suur, et ta tungib asja põhiolemuseni. Sellest saavad aga lapsedki aru. Silmakirjalikkuse ja loovuse vastuolu.

Autor

Andrus Kivirähk (52)

17.08.1970

Andrus Kivirähk (17. VIII 1970 Tallinn), näitekirjanik, prosaist, lastekirjanik ja följetonist. Eesti Kirjanike Liidu liige (1996). Ants Kivirähki ja Ingrid Kivirähki poeg, Tiina Vapperi vend.…

Vaata edasi...

Veel lavastusi

Tere tulemast!

Eesti Lavastuste Andmebaas
ootab Sind oma teatrielamusi jagama.