Biograafia

Annie Baker on sündinud 1981. aastal. Ta kasvas üles Amherstis, Massachusettsis. Lapsena ei käinud ta just tihti teatris, vaid lavastas enda sõnul kodus veidraid stseenikesi karvaste mänguloomadega. Pärast vanemate lahkuminekut kolis tüdruku isa New Yorki, mistõttu hakkas ta tihedamini suurlinnas käima. Bakeri sõnul lugesid nad isaga kahekesi valjusti Oscar Wilde’i näidendeid. Ühel õhtul viis isa tütre päriselt teatrisse. Bakeri sõnul ei saanud ta etendusest midagi aru, kuid arvas, et see, mida ta laval nägi – näitlejad lõid laval üksteist oranžide plasthaamritega pähe – oli imeline.

Tasapisi sai teatrist Bakeri jaoks justkui religioon ning ta muutus selle suhtes aina fanaatilisemaks. “Ma olin surmtõsine näitleja ning kirjutasin isegi oma päevikusse, nagu ma oleksin rollis – selles, mida me parasjagu koolis lavastasime.”

Baker tahtis saada kirjanikuks, ent see muutus tasapisi näitekirjaniku elukutseks. Näidendite poole pöördus ta, kuna ei soovinud kirjutamisel “õigeid” sõnu valida. “Mulle tundus – professionaalsed proosakirjanikud ilmselt nii ei tunne –, et ma pean kirjutamisel valima “täiusliku” sõna. Ja kui ma valiksin kogemata vale sõna või liiga palju täiuslikke sõnu, siis muutuks tekst üleilustatuks. Ma arvan, et minust sai näitekirjanik, kuna saan olla grammatiliselt ebatäiuslik: tegelased võivad rääkida kohmakalt või üritada rääkida hästi, ent sealjuures mõnikord õnnestuda, mõnikord mitte. See ebatäiuslikkus mõjub mulle väga vabastavalt,” kirjeldab ta.

Teatrile kirjutamist õppis Baker New Yorki Ülikooli alla kuuluvas Tischi Kunstide Koolis, magistrikraadi omandas ta Brooklyni Kolledžis. Tema esimene näidend Body Awareness lavastati 2008. aastal. Esietenduse järel nimetasid teatrikriitikud arvustustes Bakerit tänapäeva Tšehhoviks. Esimesele järgnes veel viis näidendit ning ka Tšehhovi “Onu Vanja” adaptsioon. Edukaimaks osutus The Flick, mis pärjati 2014. aastal Pulitzeri preemiaga.

Autori sõnul kirjutas ta “Johni”, kuna kõik, mis näidendis toimub, haakus mingil moel sellega, millega ta parasjagu oma elus maadles – seda nii isiklikus, filosoofilises kui ka poliitilises plaanis. “John” esietendus Signature Theatre’is juulis 2015. Näidendi lavastas Sam Gold, kellega Baker varasemalt neljal korral oli koos töötanud. Lavastus osutus tõeliselt menukaks. 2018. aasta jaanuaris esietendus “John” National Theatre’is Londonis.

Bakeri näidendite tegelasteks on sageli tavalised väikelinnade inimesed, kes pistavad rinda igapäevaste murede ja rõõmudega. Näidendites esineb küll palju totrusi ja jaburaid dialooge, ent sellest hoolimata läbib teksti tugev narratiiv. “Ma olen huvitatud asjadest, mida pole varem laval nähtud – olgu nendeks mõtted, žestid, asjad või inimesed,” on Annie Baker öelnud. “Iga näidendi kirjutamisega üritan ma enda jaoks uuesti mõtestada, mida tähendab etendust vaadata ja millest mõeldakse teatris kui tavalisest või normaalsest.”

Annie Bakeri eripära seisneb ka tema oskuses inimesi kuulata. “Iga inimene kasutab rääkimiseks oma poeesiat, mis on ainulaadne. Kui ma kohtun uue inimesega, tunnen ma alati huvi nende rääkimisviisi vastu.” Baker loob dialoogi tõelise empaatia ja hoolega, mille tulemusel näivad tema karakterid nii ebatavaliselt tuttavlikud, et võiks mõtiskleda, miks nendest näidendis kirjutatakse. Ent just tavalise inimene maailm Bakerit huvitabki: ta püüab teksti igapäevaelu rõõme ja muresid ning korjab üles vestluse pisidetaile.

Bakeri eripäraks on pikad pausid. Tema kirjutamisstiil on maailmas tuntud kohati isegi piinlike vaikuste pärast, mis näidenditesse remarkidena sisse on kirjutatud. Nii on ka näiteks “Johni” lavastatud ligi neljatunnisena, ent samas on lavale jõudnud ka sama näidendi põhjal valminud kahetunnine lavastus – sõltuvalt pauside pikkustest.

Lisaks kirjutamisele õpetab Annie Baker tulevasi näitekirjanikke erinevates USA ülikoolides. Tema näidendeid on lavastatud rohkem kui 150 teatris ning mitmekümnes riigis üle kogu maailma. Ühtlasi on ta pälvinud mainekaid kirjandusauhindu.

Allikas: Tallinna Linnateatri lavastuse John kavaleht

Veel inimesi

Tere tulemast!

Eesti Lavastuste Andmebaas
ootab Sind oma teatrielamusi jagama.