Biograafia

Arvo Volmer (4. XI 1962 Tallinn), dirigent. Olnud abielus Tatjana Voroninaga.

Lõpetas 1978 Tallinna Lastemuusikakooli klaverierialal (õpetaja Veera Lensin) ja 1980 Tallinna 21. keskkooli. Õppis 1980–85 Tallinna Riiklikus Konservatooriumis koori- (Olev Oja klass) ja orkestridirigeerimist (Roman Matsovi klass), lõpetas 1985 Tallinna Riikliku Konservatooriumi koorijuhtimise ning 1990 Leningradi konservatooriumi ooperi- ja sümfooniaorkestri dirigeerimise erialal (Ravil Martõnovi klass). Täiendanud end USA-s Helmuth Rillingi meistrikursustel.

Debüteeris dirigendina 1985 Estonias (Händeli „Alcina”). Töötanud 1988–2001 Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri (ERSO) dirigendina (aastast 1993 kunstiline juht ja peadirigent) ning 1989–2004 Estonia dirigendina ja 2004–12 samas loomingulise juhi ja peadirigendina. Olnud ühtlasi 1994–2005 Oulu Linnaorkestri kunstiline juht ja peadirigent, 2000–04 Eesti Muusikaakadeemia Sümfooniaorkestri dirigent, 2004–2013 Adelaide’i Sümfooniaorkestri (Austraalias) kunstiline juht ja peadirigent ning aastast 2014 Itaalias Trento ja Bolzano Haydni Orkestri (Orchestra Haydn di Trento e Bolzano) muusikaline juht.

Olnud aktiivselt tegev ka Moskva Suures Teatris, Soome Rahvusooperis, Norra Rahvusooperis, Rootsi Kuninglikus Ooperis, Sydney Ooperiteatris jm. Külalisdirigendina juhatanud kümneid mainekaid orkestreid nagu BBC Philharmonics,City of Birmingham’i SO (sümfooniaorkester), Prantsuse Rahvusorkester, Berliini Raadio SO, Berliini Komische Oper’i orkester, Tšaikovski-nimeline Akadeemiline SO (Moskvas), J. Svetlanovi nimeline Venemaa Riiklik Akadeemiline SO, Moskva SO Russkaja Filarmonija, Peterburi Filharmoonia Akadeemiline SO, Stockholmi Kuninglikku FO, Rootsi Rahvusorkester (Göteborgis), Sydney, Melbourne’i, Uus-Meremaa (Wellingtonis), Lääne-Austraalia (Perthis), Queenslandi (Brisbane’is), Tasmaania ja Aucklandi SOd (Uus-Meremaal), NHK sümfooniaorkester Tōkyōs, Läti Rahvusorkester, Leedu Riiklikku SO, Islandi SO, Porto Rahvusorkester (Portugalis), Bretagne’i SO (Prantsusmaal), enamik Soome tuntuimaid orkestreid, paljud orkestrid Saksamaal, Rootsis, Hollandis, Taanis, Šveitsis, Tšehhis. Dirigeerinud korduvalt festivalidel „NYYD”, Eesti muusika päevad, „Tubin ja tema aeg”, „Klaver”, „Klaaspärlimäng” jm. Juhatanud mh Sven-David Sandströmi (Rootsi), Olli Kortekangase (Soome) ja paljude Eesti heliloojate uudisloomingu maailma esiettekandeid, nt Eino Tambergi IV sümfoonia (pühendatud Volmerile ja ERSO-le), „Saksofonikontsert”, „Nokturn” ning „Jalatäis maad mõtte ja südame tarvis”, Ester Mägi „Tuule tuba”, Jaan Räätsa „Kontsert viiele”, Erkki-Sven Tüüri III sümfoonia ja „Zeitraum”, Lepo Sumera VI sümfoonia ja „Amore et igne”, Raimo Kangro „Arcus”, Mati Kuulbergi V sümfoonia, Toivo Tulevi „Ambra” ja „Signum”, Mari Vihmandi „Floreo”, René Eespere I flöödikontsert, „Passiones”, „Glorificatio” ja oratoorium „Vaikuse sümfoonia”, Helmut Rosenvaldi XIV sümfoonia ning Kaljo Raidi II sümfoonia. Oli 1999 XXIII üldlaulupeo esimese päeva muusikajuht. Eesti Televisiooni arhiivis on temaga rohkesti ERSO stuudiotundide, avalike kontsertide ja stuudiosalvestisi.

II koht Eesti koorijuhtide võistlusel 1985, IV koht ja eripreemia N. Malko dirigentide konkursil Kopenhaagenis 1989. Eesti muusikateatri aastaauhind 1989, 2006 ja 2009, Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia 2000, Valgetähe IV klassi teenetemärk (2002), Eesti Vabariigi kultuuripreemia 2002, 2007 ja 2011.

Allikas: ETBL / teatriliit.ee

Veel inimesi

Tere tulemast!

Eesti Lavastuste Andmebaas
ootab Sind oma teatrielamusi jagama.