Biograafia

Heidi Sarapuu (sünninimi Loot; sündinud 25. jaanuaril 1944 Tallinnas) on eesti teatrijuht, lavastaja, stsenarist ja näitekirjanik, raadiotoimetaja ja kuuldemängude autor. Heidi Sarapuu lõpetas 1962. aastal Tallinna 21. Keskkooli ja 1973. aastal Eduard Vilde nimelise Tallinna Pedagoogilise Instituudi (Tallinna Ülikool) kultuurharidustöö näitejuhtimise erialal. Töötanud kutseharidussüsteemis õpetaja ja ringijuhina. Teinud kaastöid Eesti Raadios. Aastast 1986. aastast on Heidi Sarapuu Teater Variuse juht, dramaturg ja lavastaja. Aastatel 1999-2007 oli ta Põhjamaade luulefestivalide ja Rahvusraamatukogu kirjandusürituste kavade koostaja.

Kuulub alates 18. aprillist 1998 Eesti Lavastajate Liitu ja alates 19. veebruarist 2003 Eesti Kirjanike Liitu.

Eesti taasiseseisvumise perioodil omandasid eesti ja väliseesti kirjanikest kõnelevad lavastused „Arbujate aegu“ ja „Umbsed tõed“ erilise tähenduse ja pälvisid suure menu nii kodupubliku kui ka Rootsis elavate eestlaste seas. Aastate jooksul on mitmeid kultuuriloolisel materjalil põhinevaid lavastusi mängitud lisaks Rootsile veel Soomes, Norras, Saksamaal, USAs, Kanadas, Austrias, Luksemburgis ja Austraalias. Kontaktide loojana sealsete kultuuriinimestega on Heidi Sarapuu olnud pühendunud Eesti kultuuri saadik ja rahvuskultuuri tutvustaja välisriikides.

Kultuurilugudesse sisseminek on pannud aluse muuseumietenduste kirjutamiseks, lavastamiseks ja organiseerimiseks. Heidi Sarapuu on teinud koostööd Kristjan Raua Majamuuseumi, Eduard Vilde Majamuuseumi, A. H. Tammsaare muuseumi, Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse muuseumiosakonnaga, Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumiga. Valminud on muuseumietendused arbujatest, Marie Underist, Artur Adsonist, Friedebert Tuglasest, Eduard Vildest, A. H. Tammsaarest, Juhan Viidingust. „Laborant Viiding“ tõi Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumile Eesti muuseumide aastaauhinna (Muuseumiroti).

Teater Variuse mängukavas on olnud tähtsal kohal Estonia teatri ajaloo käsitlemine. Etendustes on kaasa löönud Rahvusooper Estonia solistid René Soom, Priit Volmer, Urmas Põldma, Mart Laur, Olari Viikholm, 2019. aastal ka Katrin Lehismets Salzburgist.

Allikas: Vikipeedia

Veel inimesi

Tere tulemast!

Eesti Lavastuste Andmebaas
ootab Sind oma teatrielamusi jagama.