Sisu tutvustus

“Vastupanu väljasuremisele” on kohaspetsiifiline ja kogemuslik lavastus, mis kutsub osalejaid väliruumi ennast, keskkonda ning ökoloogilist suhestatust tajuma. Lavastuse keskmes on küsimus: Kuidas me isiklikult ja kollektiivselt, oma füüsilise ja emotsionaalse kehaga, ökoloogilist seotust kogeme, teadvustame ja mõistame?

“Vastupanu väljasuremisele” pakub viise kahjustatud planeedil elamiseks, tantsimiseks ja suremiseks. Vastupanu väljasuremisele ei hõlma endas üksnes tulevikku vaatamist ja kahjulike süsteemide korrigeermist, vaid ka käesolevas hetkes meid ümbritseva keskkonna vaatlemist, kompamist, haistmist, maitsmist ja kuulamist, et mõista, mis on õigupoolest kaalukausil – mis on kadumas. Ökoloogilise kriisi mõistmiseks ja peatamiseks on tarvis kehalise ja empaatilise suhte taasloomist ja hoidmist ümbritsevaga.

Ökoloogilist kriisi võib mõista identiteedikriisina. Mida tähendab elada taime-ja loomaliikide massilise väljasuremise ning keskkonnamuutuste ajal? Kas ja kuidas peaksime harjuma ning harjutama teiste ja endi väljasuremise leinamist? Lavastuse kollektiivsed kogemused pakuvad ruumi elusolendite, maa, väärtuste ja uskumuste tagaigatsemiseks, sest läbi leinamise muutub kaduv isiklikuks.

Lavastus koosneb kolmest osast: ilmastiku jalutuskäik, kadunuke ning suremise ja lagunemise praktika. Riietu vastavalt ilmastikule ja kergeks liikumiseks sobilikult.

Sobilik vanusele alates 12+. Eesti ja/või inglise keeles.

Kaasproduktsioon: Eesti Tantsuagentuur (TantsuRUUM), BodyCartography Project

Toetajad: Eesti Kultuurkapital, Nordic Culture Point, Arts Council Norway, KORO Public Art Norway, Performing Arts Hub Norway, Norwegian Ministry of Foreign Affairs

“Vastupanu väljasuremisele” on kunstnike duo BodyCartography Project, kuhu kuuluvad Olive Bieringa ja Otto Ramstad, viimane suurem loominguline ettevõtmine. BodyCartography Projecti missiooniks viimase 25 aasta jooksul on olnud tegeleda keha-meele kui materjali elulisusega, luues lavastusi, mis toetavad ja loovad kehalist kohalolu, väljendust ja suhtelisust ümbritseva keskkonnaga.

Olive Bieringa on tantsu-, etendus- ja visuaalkunstnik, kes töötab sotsiaalse ja loomingulise praktika, pedagoogika ja tervendamise ristumiskohas. Ta on sündinud Uus-Meremaal, elanud USA-s ning 2017. aastast alates elab ta Norras. Ta õppis Euroopa Tantsuarenduskeskuses (European Dance Development Center) Hollandis ja lõpetas performance-i ja uue meedia kaunite kunstide magistriõppe New Yorgis Long Islandi Ülikoolis. Ta on registreeritud ISMETA somaatiliste liikumiste terapeut, somaatilise liikumise tantsuõpetaja, Body-Mind Centering sertifitseeritud praktik ja õpetaja, Shiatsu praktik ning atesteeritud DanceAbility õpetaja, kes töötab eriilmeliste etenduskunstnikega. Ta on somaatilise hariduse Body-Mind Centering programmijuht Austraalias Melbourne’is. Praegu täiendab ta ennast Uniarts Helsinki doktorantuuris.

Otto Ramstad on tantsukunstnik, kes teeb lavastusi, videoteoseid ja installatsioone teatritele, galeriidele, muuseumidele ning erinevatele koha- ja kontekstipõhistele kohtumistele. Tal on koreograafia magistrikraad Oslo Rahvuslikust Kunstiakadeemiast. Ta on atesteeritud Body-Mind Centering meetodi praktik ja õpetaja. Ramstad inspireerub oma loomingus järgmistest praktikatest: Lisa Nelsoni “Tuning Scores”, Steve Paxtoni “Materials for the Spine”, Bonnie Bainbridge Coheni Body-Mind Centering meetod. Oma viimases lavatöös “Lineage” toob ta oma somaatilised teadmised dialoogi enda isikliku ajalooga, uurides seejuures Norra vanavanaisa John Ramstadi eluolu ja mõtiskledes selle üle, mis tunne võis olla elada Norra maapiirkonnas 100 aasta eest. Ta on Norra Kultuurinõukogu tööstipendiumi saaja (2022-2025).

Autor

Veel lavastusi

Tere tulemast!

Eesti Lavastuste Andmebaas
ootab Sind oma teatrielamusi jagama.