Sisu tutvustus

Läks kord üks kihnu poiss merele, suured unistused südames ja taskud tühjust täis… Kui juba lugu merest, siis on seal nii laule ja naljakaid lorijutte kui ka uskumatuid seiklusi kaugetes sadamates. Laeval saavad kokku elu alustavad mehed ja elu näinud mehed, kihnlased-lätlased-mandrimehed. Sadamas saadavad naised neid teele, mure ja armastusega. Lava muutub laevatekiks ja rannakülaks, taamal loksuv meri tõuseb äkitselt tormiks. Meremehed teevad tööd, klaarivad suhteid, vestavad lõbusaid ja süngeid lugusid ning nagu eluski on need lood tihtipeale mõlemat korraga. Näidend tugineb otseselt eesti mereajaloo allikatele, nii et kogu lugu – kuigi üksikasjades ja tegelaste poolest mõistagi väljamõeldis – seisab tõestisündinu põhjal. Peategelase prototüüp on kihnu poiss Jaan Umb, kellega sada aastat tagasi päriselt juhtunud hull lugu on samuti näidendis sees. Laval kõlab ehe ja kaunis kihnu keel, mida aitasid Eesti Draamateatri näitlejatele selgeks õpetada praegused noored kihnlased, kes kodusaare kultuuri au sees peavad ja keelt igapäevaelus elavana hoiavad.

Liis: Mis sa siis teed, kui Heinastest papõr käe ond?
Umb: Sie võtab kaks talvõ… vähämält… Noh siis mõnõ laeva piäle… tüürimeheks ehk… noh… või kaptõniks siis, mia mõtlõ…
Liis: Kaptõniks? Sia? (naerab)
Umb: Miks mia ei või… noh, alguses vast siis tüürimehess… rehkendä mia juba praegu mõesta… noh, Heinastes ju seda õpõtavadki, kudas kuardi piäl, noh, kurssi rehkenda ning asukohta… kus sia lagõda mere piäl siis olõd, noh… Seal on sekstant, sirklid ning mõõdupuu. Noh, soab ju logi ning kompassiga koa. Jõnn, näe, tuli Prassiiliast kompassiga ää. Tera vjõltu tal läks, räägiti. Tahtis Skagerakki tulla, aga tõmbas Kipraltarisse.

– Villem Tuun „Jaan Umbi lugu“

Näidendi autor on aednik ja ajaloohuviline Villem Tuun (1939), kes õppis Leningradis ja töötas kakskümmend aastat Peterhofis aednikuna. 1988. aastal naasis ta Eestisse. On pidanud mitmeid aiandusega seotud ameteid Tartus, Pärnus ja mujal. Ta on kirjutanud mitu näidendit. „Jaan Umbi lugu“ on esimene, mis lavale jõudnud.

Kui see aasta algul esietendus, kandis lavastus pealkirja „Hirmus veretöö Läänemerel“, kuid Villem Tuuni meelest häälestas see vaataja vale ootuse lainele ja ta tegi Priit Pedajasele ettepaneku pealkirja muuta. Nii muutsimegi kokkuleppel autoriga pealkirja, lavastus ise jäi aga ikka samaks, mis ta algusest peale olnud on.

Veel lavastusi

Tere tulemast!

Eesti Lavastuste Andmebaas
ootab Sind oma teatrielamusi jagama.